четверг, 7 сентября 2017 г.

Нове в освіті

Верховна Рада ухвалила проект закону "Про освіту".
Його підтримало 255 народних депутатів.
Журналісти vsim.ua визначили основні нововведення, які чекають на школи з наступного навчального року.  
Старий закон "Про освіту" був дійсним ще з 1991 року. Час від часу в нього вносились правки. Вчора, 5 вересня, закон, яким користувались 26 років, скасували. У другому читанні та в цілому було прийнято новий закон, яким впроваджується 12-річна школа та ще ряд нововведень. Зміни в освіті почнуть діяти вже з 1 вересня 2018 року.
Основні нововведення, які чекають на середню освіту з наступного навчального року.

12-річна школа
Діти ходитимуть до школи з 6 років. В законі передбачено, що у класах повинно бути не більше 30 учнів, але не менше 5.
Навчання триватиме 12 років:
початкова школа (1–4 класи);
базова середня школа (5–9 класи);
профільна школа (10–12 класи).
Профільна школа може бути професійною або академічною. Після професійного навчання дитина зможе піти працювати або продовжити навчання у ВНЗ. В академічній школі поглиблено вивчатимуть предмети, а піля неї випускник зможе вступити на перший курс ВНЗ. Профільну школу також хочуть відокремити від гімназії (5-9 класи).

Тестування після кожного етапу
Після кожного з етапів навчання на учнів чекатиме державна підсумкова атестація. Вона зможе проводитись і у вигляді ЗНО. Саме за її результатами школяра будуть зараховувати на наступний освітній рівень. Однак для початкової школи тестування буде лише показником успішності.

Знання та вміння для життя
В школах хочуть запровадити компетентнісне навчання. Це означає, що вчителі повинні показати як застосовувати знання та вміння у житті. Дитину вчитимуть читати з розумінням, висловлювати свою думку усно і письмово, критично і системно мислити, бути творчим та ініціативним. Після школи учні мають вміти обгрунтовувати свою думку, приймати рішення та вирішувати проблеми. Важливими є вміння працювати у команді з іншими.

Батьки обирають, як вчити дитину
Новий закон також визначає, що вчителі, батьки та учні мають спільно обирати темп навчання, а також складність і заглиблення в той матеріал, який є цікавим для дитини.
Наприклад, якщо батько дитини вільно володіє англійською чи викладає її у ВНЗ – він може написати заяву на ім’я директора школи, що сам вчитиме свою дитину. А під час уроку англійської його дитина може проводити час в бібліотеці.

Вчитись можна вдома
У новому законі визнаються й інші форми навчання, окрім стаціонарної. Учень може вчитись дистанційно через інтернет або екстернатно, тобто самостійно проходити навчальний матеріал. Приймається і домашнє навчання, коли освіту забезпечують батьки, а також педагогічний патронаж. Якщо дитина за станом здоров’я не може відвідувати заняття в школі, то за нею закріплюють вчителя, який навчає її вдома.
Ці форми освіти дозволять вчитись або вдома, або з репетиторами чи тьюторами, або в альтернативній школі. Та учням все одно доведеться проходити оцінювання, аби перейти у наступний клас. Як воно відбуватиметься, ще будуть визначати у Міносвіти.

Витрати школи - в режимі онлайн
Навчальні заклади будуть змушені публікувати на своїх сайтах чи на сайтах місцевих управлінь освіти інформацію про використання коштів. Таким чином, можна буде відслідковувати, скільки грошей виділили на школу та що за них придбали.
Окрім цього, школи мають оприлюднювати ліцензію на здійснення освітньої діяльності, свідоцтво про акредитацію освітніх програм, результати моніторингу якості освіти, інформацію про педагогічний склад та про те, наскільки заклад обладнаний для осіб з інвалідністю.

Директор - максимум на 12 років
Директор призначатиметься лише на 6 років і не зможе бути на посаді в одній школі більше двох термінів. Представники батьківського самоврядування зможуть бути членами конкурсної комісії, яка обиратиме керівника школи. Крім них, така комісія має включати представників: засновника школи; громадського об’єднання батьків учнів закладу; громадське об’єднання директорів шкіл цієї місцевості.
Також відтепер саме директор буде приймати на роботу вчителя – а не відповідне управління освіти. Звільняти з посади буде теж директор.

Зарплата вчителя стане більшою
Мінімальною зарплатою вчителя будуть три «мінімалки» — це 9600 гривень. Такого рівня оплати праці планується досягти до 2023 року. При цьому зберігаються всі надбавки, які були передбачені раніше. З якого року впроваджуватимуть таку мінімалку поки не вирішили.

Атестацію проходитимуть там, де захочуть
Вчителі мають підвищувати свою кваліфікацію щорічно – кількість годин може бути різною, але вони мають покращувати свої знання та вміння не один раз на 5 років, а саме щорічно. Вчитель відтепер не мусить слухати лекції в Інституті післядипломної педагогічної освіти. Вони мають можливість самостійно обирати, в якій формі та де саме підвищувати свою кваліфікацію.
Школа отримуватиме кошти на підвищення кваліфікації своїх педагогічних працівників. Ці кошти будуть розподілятися згідно із рішенням Педради. Вчителі лише мають визначитись, де вони хочуть підвищити кваліфікацію. Після цього подають заявку до адміністрації школи. Тоді збирається Педрада – і вирішує, кого й куди направляти.
Закон передбачає можливість добровільної сертифікації вчителів. Після її успішного проходження вчитель отримуватиме доплату в розмірі 20% від посадового окладу протягом строку дії сертифікату – тобто, упродовж 3 років. Крім того, успішна сертифікація зараховується як проходження атестації.

scroll back to top

Комментариев нет:

Отправить комментарий